Skip to main content

CIGANIN, ALI NAJLJEPŠI - KRISTIAN NOVAK

Za početak ću vam otkriti jednu tajnu. Knjiga je dobila naziv po pesmi Ljube Aličića. Da, baš one za koju se svi pravimo da je ne znamo, ali kada je čujemo u kafani pevamo iz sveg glasa. Možda ne znate o čemu je reč i možda vam ova muzika nije baš po volji i imate druge afinitete, ali molim vas, nemojte nikako dozvoliti da vas to spreči da pročitate ovu knjigu. Odlična je. 

Ovaj roman ne spada u tipične ljubavne romane iako govori o ljubavi, nije ni triler iako je napet od prve reči do poslednje stranice. Nije ni detektivski roman iako se radnja odmotava polako kao klupko vune. Ovo je priča o životu, ljubavi, patnji, borbi za opstanak, nadi u bolje sutra.

Glavni likovi su veoma realni. Milena, žena u četrdesetim koja se nakon razvoda vraća u rodni Sabolščak. Sandokan, zvani Sandi, Rom u dvadesetim koji pokušava da se izbavi iz širomaštva. Nuzat, Kurd iz Mosula koji pokušava da se domogne Francuske. Plančić, policijski službenik iz Zagreba. 

Postavlja se pitanje kakve veze imaju svi ovi likovi. Izgleda kao da su sakupjeni na ulici i to onako random. Ali kad malo bolje razmislte i nije baš tako. Ovo su četiri vrste ljudi prema kojima postoje određene predrasude. Smatra se da je za razvedenu ženu bez dece i to još u tim godinama život završen. O Romima je rečeno toliko toga, da su neradnici koji žicaju "radnike" za neki dinar i žive od socijalne pomoći. Migranti su bili tema vesti u prethodnih dve-tri godine. Oni hrle ka zemljama zapadne Evrope kako bi, poput Roma, živeli od socijalne pomoći. O policajcima ne trebam ništa reći, dovoljno je viceva na tu temu. 

Ovaj roman otkriva da nije baš sve crno ili belo. Postoje i sive nijanse. Pročitajte knjigu i dozvolite likovima da vam ispričaju svoju priču. Priča je tako realna, svakodnevna, surova. Kakav je i sam život. Možda će i vama, kao i meni, otvoriti oči. Možda ćete, kao i ja, shvatiti da predrasude odmažu ljudima koji pripadaju određenoj grupi na koju se ona odnosi i da baš zbog toga oni daju još više od sebe kako bi uspeli i dokazali svima nama da su predrasude glupe. 

Ako već niste pročitali ovu knjigu, potražite je što pre. Neću vam govoriti o čemu se radi u knjizi, to ćete sami otkriti. Neće vam biti teško ni da započnete sa čitanjem, od prve reči će privući vašu pažnju i neće vam dati mira dok je ne završite. Tokom čitanja imala sam osećaj da su Milena, Sandi, Nuzat i Plančić bili odmah tu, pored mene, i pričali mi svoju priču. U pojedinim trenucima imala sam utisak kao da me vuku za rukav kako bih posebnu pažnju obratila na ono što mi govore. Možda ćete i vi isto to osetiti. 

Dopadaju mi se knjige koje mi otvaraju oči a ova je jedna od tih. Knjige koje nas nauče nečemu, o kojima još dugo nakon završene poslednje stranice razmišljamo. Mislim da ću uskoro potražiti i "Črna mati zemla". Zanima me šta je to što još mogu naučiti od Kristiana Novaka.

Hvala na čitanju!

Comments

Popular posts from this blog

OČEVI I OCI - SLOBODAN SELENIĆ

Život jednog čoveka sastoji se, između ostalog, i iz velikog broja trenutaka u kojima mora doneti odluku, napraviti izbor. Tim svojim odlukama on bira u kojem pravcu će teći njegov život i kakva će osoba biti.  Ali šta je sa onim što čovek nije mogao sam izabrati, a ipak nosi u sebi čitavog života i što ga na neki način definiše? Ime, nacionalnost i veroispovest ne biramo sami, to nam je rođenjem dato i zavisi samo od izbora naših roditelja i zemlje u kojoj se rodimo ili iz koje su naši preci. Uprkos saznanju da izbor nismo sami napravili kroz život koračamo osvrćući se kada čujemo da neko izgovori ime koje nam je pri rođenju dato, govorimo jezikom koji najbolje razumeju naši sunarodnici , poštujemo običaje i verujemo onako kako su nas učili odmalena. Šta biva onda kada to što jesmo, od samog rođenja, postane preveliki teret za nas, koža iz koje je nemoguće izaći? Glavna tema Selenićevog romana Očevi i oci jeste pripadanje jednom narodu, njegovoj kulturi i mentalitetu, susret dveju

AUTOBIOGRAFIJA - BRANISLAV NUŠIĆ

Moram priznati da je moj prvobitni plan bio da ovu recenziju preskočim. Ne zato što nemam šta o ovoj knjizi reći, već zato što smatram da je sve ono najbitnije već rečeno, i da bi možda prikazi pojedinih delova ovog izvanrednog dela bili dovoljni da svi oni  do čijih ruku ova knjiga još nije došla odmah pohitaju u potragu za istom. Ali onda  sam   uhvatila sebe u razmišljanju o tome šta bih ja, da imam iole talenta za pisanje na ovakav humorističan način, izdvojila iz svog života i stavila na papir. Iskreno, ukoliko ste ikada obratili pažnju na sebe ili ljude kojima ste okruženi, primetili biste, poput mene, da se svi mi rado prisećamo onih delića naših života koji su ispunjeni nekom dosetkom, šalom ili neugodnom situacijom u kojoj smo se našli, koja nas je naučila pameti ili iz koje smo izvukli deblji kraj. Sve te trenutke rado prepričavamo, pokušavajući da se prisetimo najsitnijih detalja i koristeći reči kojima bismo sve to dočarali drugima, uvlačeći ih u našu priču i izazivajući u

KNJIGA O MILUTINU - DANKO POPOVIĆ

" Knjiga o Milutinu " je najpoznatije delo Danka Popovića, kojim je skrenuo pažnju na sebe i svoj rad, ali kojim je takođe, na jedan jezgrovit način, iz potpuno novog ugla, dočarao period od oko 40 godina, stanje u državi, društvene promene i uticaj svega ovoga na život malog čoveka - šumadijskog seljaka. Dajući Milutinu reč i mogućnost da izrazi svoje mišljenje, stavove i negodovanja, Popović ukazuje na skrivenu i neizrečenu sliku ratova, na heroje i njihov pravi put do ordena na grudima, na njihovu nesreću i gubitke koji nisu uvršteni u pobedu koja se slavi.  Mnogo godina nakon 1914. godine i početka Prvog svetskog rata, pokušavajući da prekrati vreme u zatvoru, Milutin se mislima vraća na dan kada su zvona zvonila sa svih strana i pozivala ljude u rat. On, glavni protagonist i pripovedač ove knjige, priseća se trenutaka koji su obeležili njegov, ali i živote mnogih drugih. Povratkom u prošlost i pripovedanjem svih događaja koji su usledili nakon tog dana, on pokušava